Що таке публічний простір?

Українські міста поступово стають більш розвинутими, в них запроваджуються нові інфраструктурні рішення та правильні підходи, такі як поява нових велодоріжок, що правильно співіснують з дорожньою структурою міста, встановлення ліхтарів чи лавок з сонячними панелями і USB – портами для зарядки гаджетів. Крім того, відбуваються й більш масштабні зміни, наприклад, перетворення занедбаних територій на публічні простори, які приваблюють до себе увагу та заохочують людей проводити свої вихідні не в магазинах, а на свіжому повітрі.

Разом з цим поступово трансформується свідомість людей: приходить розуміння необхідності дбати про своє місто, важливості сортувати сміття, переходу на сучасні джерела енергії тощо.

Одне з ключових питань розвитку українських міст – це наявність комфортних і доступних публічних просторів.

Узагальнимо поняття “Публічний простір”. Що це таке!?

Публічний простір – це соціальний простір, який є відкритим і доступним для всіх. Він може існувати у вигляді: тротуарів, громадських площ, скверів, парків, пляжів, дворових територій, тощо.

Публічні простори створюються і утримуються для громадян. Вони належать громадськості, служать на благо суспільства, сприяють суспільній згуртованості. Виховують правильне розуміння відпочинку та вміння проводити свій вільний час.

Успішні публічні простори в місті- це ті, які приваблюють людей; місця, де проходить активне соціальне життя, відбувається спілкування, розвиток та культурний обмін . Якщо міський публічний простір добре виконує свої функції, то він стає “живою сценою”, повною активності та позитиву, на якій протікає наше життя. В іншому випадку – ці місця порожніють, стають не естетичними, не цікавими та деколи навіть небезпечними.

Функції публічного простору

Для створення публічних просторів ми, перш за все, керуємось функціями, які вони мають виконувати:

Доступність

Доступність місця можна оцінити за його зв’язками з прилеглими околицями.  В публічний простір  легко потрапити  або ж крізь нього можна легко пройти; він добре помітний як з відстані так і зблизька. Часто такі зони формуються при перетині великих потоків людей у фокусній зоні міста, або ж на берегай міських річок, озер, тощо.

Доступність також характеризується системою громадського транспорту, пішохідним зв’язком або наявністю прилеглого паркінгу.

Комфорт та безпека

Важливими критеріями комфорту є: зручність місця, наявність вуличної фурнітури, спортивних майданчиків, тренажерів, дитячих ігрових елементів, столів для ігор, а також елементів для проведення пасивного відпочинку – лавок, гамаків, зелених зон. Необхідна підтримка охорони порядку та освітленість у вечірній та нічний час, якісне обслуговування і хороший догляд, відсутність факторів, блокуючих доступність (залишені в недозволеному місці транспортні засоби, несанкціонована торгівля, тощо).

Для захисту від несприятливих погодніх умов потрібно передбачити притінені місця в спеку та накриття в дощову погоду; для захисту від шуму, пилу та вихлопних газів – влаштовуюється зелена захисна зона.

Багатофункціональність

<Публічний простір має забеспечувати відпочинок людям різних вікових категорій та соціальних статусів! Він має містити в собі широкий спектр розваг, а також засобів пасивного відпочинку. До активних елементів публічного простору можна віднести: поле для гри в футбол,баскетбол, волейбол, великий теніс, тощо; столи для пінпонгу, батути, майданчик для дітей дошкільного віку, спортивний майданчик і т.п.  Для людей похилого віку, мам з немовлятами та просто людей,які полюбляють спокійний відпочинок, має бути достатня кількість зручних ергономічних лавок чи гамаків -місць,де можна зайняти найзручніше положення для якісного відпочинку.

Завдяки так званій багатофункціональності, публічний простір може задовільнити потреби у відпочинку усіх.

Естетика

Зовнішній вигляд для публічного простору є не менш важливим ніж його функції.  Адже це місце, яке змінює свідомість людей, це те зображення, яке не можливо вимкнути як, на приклад, телевізор. Естетика може навіть лікувати, а її відсутність вбивати.

Поняття “естетика” відображає складний духовний феномен, який поєднує у собі гармонійність духовних структур людини (красу мислення), досконалість речей і явищ, котрі постають предметом мислення, і досконалість способів втілення в образах (знаках) прекрасно мислимих предметів. О. Баумгартен започаткував також тенденцію визначати естетику як філософію художньої творчості.

Точки притягання

Це корисно в тому випадку, коли територія не може бути задіяна без додаткового залучення відвідувачів. Для цього створено унікальні особливості даного місця – точки притягання. Вони існують у вигляді інсталяцій, вуличного мистецтва, скульптури, проведення фестивалів та ярмарок, кіно під відкритим небом, змагань, тощо. Також особливістю стане цікава історія даного місця та включення його до туристичного маршруту міста.

Соціалізація

Це досить важлива функція публічного простору. Якщо люди зустрічаються з друзями, зупиняються для короткотривалого відпочинку чи приходять сюди з дітьми і почуваються комфортно контактуючи з незнайомцями, то вони отримують більш сильне почуття приналежності до міської спільноти і до місця, яке сприяє таким видам соціальної активності. Люди повертаються сиди знов і знов, приводять своїх близьких та друзів.

Ми перетворюємо урбанізоване, заповнене машинами міське середовища в простір, комфортний і привабливий для людей. Пересуваючись, людина повинна бачити і інших людей і хоч іноді зупинятися, щоб насолодитися тим, що знаходиться навколо.

Ми створюємо простір, в якому людина хоч на мить забуває про проблеми, негативні вібрації розчиняються ( страх, гнів, роздратування і т.п.)  а позитивні переважають (приплив сил, ентузіазм, надхнення, радість, умиротворення, любов, співчуття).

АРІВА УРБАН. Твори місто!